Jdi na obsah Jdi na menu
 


Věžka se dočká lepších dní

Věžka se dočká lepších dní

zdroj Věžka obecní občasník - Druztová 97. číslo Březen 2015

"Pro začátek by bylo správné se představit. Jsme skupina mladých lidí, kteří jsou zastřešeni původně občanským sdružením, dnes spolkem, který nese trochu dlouhé jméno: Plzeňské Centrum Filosofie a Umění. Děláme malé kulturní akce v Plzni a naším cílem je ukazovat kulturu nikoliv jen jako zábavu, ale také nezbytnou součást lidského života. Ale dost o nás. Pravděpodobně budete mít ještě mnoho příležitostí nás poznat osobně. Chystáme se totiž na zříceninu hradu Věžka, který patří k Vaší obci. Chceme ho totiž vyčistit a dát mu trochu lesku, který teď pod přívalem nesčetných druhů křovin postrádá.

Proč zrovna Věžka? Jednoduše nám učarovala. Už dlouho sem jezdíme na výlety a rádi se díváme z ostrožny Věžky na proudící Berounku. A protože si myslíme, že pokud si člověk má užívat nějaké krásy, měl by k ní také nějak přispět, tak jsme se rozhodli, že hrad pomůžeme vyčistit. A nebude to ledajaké čištění. Naším záměrem bylo, abychom při naší činnosti nic nezničili ani nepoškodili. Proto jsme si na pomoc pozvali i Mgr. Petra Sokola vedoucího oddělení archeologie Památkového ústavu v Plzni. Pomáhá nám s přípravou prací na Věžce tak, aby se zřícenině nic nestalo a v ideálním případě, aby byla lépe zabezpečena pro budoucí generace.

Práce na zřícenině budou probíhat již od dubna tohoto roku a tímto jsme vás chtěli informovat, abyste se nebáli, že Vám nějací lidé ničí váš jistě oblíbený cíl vycházek. Možná se Vám občas bude zdát, že práce postupují pomalu, ale Věžka má za sebou takřka sedm set let dlouhou historii a bylo by příslovečně hloupé, kdybychom něco poničili ve snaze ji rychle dát do pucu. Práce proto budou probíhat  v několika etapách. V těch prvních se budou postupně odstraňovat křoviny a náletové dřeviny.Až tuto fázi dokončíme, probereme s  památkovým ústavem, jak pokračovat dál, které zdi budou třeba zabezpečit a tak dále. Pokusíme se Vás občas informovat o pokrocích v našem snažení a samozřejmě uvítáme, když nás přijdete navštívit. A nedivte se našemu vybavení. Veškeré práce děláme dobrovolně, bez nároku na jakoukoli finanční odměnu a proto naše strojové vybavení možná bude působit trochu skromně.

Ptáte se nyní, co bude s Věžkou až skončíme? Přesný plán nemáme, ale rozhodně bude potřebovat stálou údržbu, k čemuž bychom se rádi zavázali a dlouhodobě se o zříceninu starali. Zároveň bychom Věžku rádi nabídli k využití i Vám. Místo si zaslouží, aby nějakým rozumným způsobem žilo. Možná by to bylo zajímavé kulturní a odpočinkové místo Vaší obce. To už je však záležitost, kterou musíme vytvořit společně. 

Držte nám tedy palce a těšíme se, až se s některými z Vás na Věžce potkáme. Pokud byste pak měli nějaké dotazy ohledně naší činnosti, neváhejte nás kontaktovat na lukas.houska@seznam.cz"

smiley